شبکه تقوی

05 مهر 1395
نيما راد نيما راد -

 

«امام دستور داد»؛ سیدمحمود دعایی در ابتدای پاسخش به مخالفت‌های سیداحمد علم‌الهدی با برگزاری کنسرت‌ها، به دستور بنیان‌گذار جمهوری اسلا‌می ‌ایران برای اجرای موسیقی زنده در حسینیه جماران اشاره ‌می‌کند. او ‌می‌گوید: «ایشان با این رفتار، نظرش را به همه اعلام کرد». او در ادامه گفت: «اگر یک روحانی بزرگواری در شهری نظری می‌دهد، با تمام احترا‌می‌که برای نظر ایشان قائلیم، اما این یک نظر شخصی است و ما آن را به‌عنوان نظر کلی قبول نداریم». آیت‌الله علم‌الهدی، برگزاری کنسرت در خراسان را ممنوع اعلام کرده است. وزارت ارشاد پس از ماه‌ها کش‌وقوس برابر این دستور امام جمعه مشهد عقب‌نشینی کرد. در هفته‌های میانی تابستان 1395 مخالفت با برگزاری کنسرت در چند تریبون دیگر نماز جمعه نیز شنیده شد. محمود دعایی، از چهره‌های بسیار نزدیک به امام خمینی (ره) 
 در دوران تبعید نجف بوده و پس از انقلاب، اولین و آخرین سفیر ایران در عراقِ دوران صدام حسین. سیدحسن خمینی ‌می‌گوید: «دعایی انقلابی است و بیش از همه در انقلاب بوده...».

 

نوبخت

«هر هفته با توجه به سامانی که این کار دارد، مطالب مشخص است». جمله مبهم محمدباقر نوبخت در دقایق پایانی نشست جنجالی سخنگوی دولتِ حسن روحانی با خبرنگاران بیان شد. نوبخت درباره هجمه‌ها به توافق با «گروه اقدام مالی مشترک» گفت: «جای مباحث FATF شورای‌عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه». ستار بهشتی، مدیر روابط‌عمو‌می ‌شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، روز بعد در بیانیه‌ای خطاب به نوبخت گفت: «امامان جمعه به قرآن باید عمل کنند یا به توصیه سخنگوی دولت؟». دو روز بعد سخنانی در انتقاد از نوبخت در چند نماز جمعه شنیده شد. پیش‌تر سخنان مختلف حسن روحانی، رئیس‌جمهوری هم با واکنش‌های صریح یا در لفافه امامان جمعه سرشناس تهران و چند کلان‌شهر دیگر مواجه شده بود؛ مواجهه هماهنگی که سخنگوی روحانی از «سامان» آن ‌می‌گوید، مدت‌هاست مورد انتقاد یاران روحانی قرار دارد.

 شبکه

بر اساس آخرین آمار، شمار شهرهایی که در آنها نماز جمعه برگزار ‌می‌شود از 900 شهر عبور کرده است. شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، مسئول هماهنگی شبکه‌ای است که هزاران نفر در سراسر کشور در حال فعالیت برای اجرای امور آن هستند. شبکه‌ای گسترده که سال‌هاست «سیدرضا تقوی» را در رأس خود ‌می‌بیند: منجی ناکام وحدت اصولگرایان.

تقوی پس از چند تلاش ناکامِ آیت‌الله مهدوی‌کنی، پرچم وحدت اصولگرایان را به دست گرفت و در ده‌ها جلسه علنی و غیرعلنی محافظه‌کاران حضور یافت. چند هفته پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، شنیده‌شدن نام تقوی در گوشه‌وکنار محافل سیاسی به امری معمول تبدیل شد و این پروژه تا انتخابات مجلس دهم ادامه یافت. هرچند فهرست واحد اصولگرایان، تمام حوزه‌های انتخاباتی را در بر گرفت؛ اما آنچه به عنوان خروجی آن مطرح شد، فقط بخش محدودی از محافظه‌کاران را نمایندگی ‌می‌کرد. یکی از عجایب مجلس دهم این بود که چند نفر از سرشناس‌ترین اعضای فراکسیون‌های منتسب به اصولگرایان مجلس هفتم، هشتم و نهم، برای حضور در مجلس به لیست اصلاح‌طلبان پیوستند. فهرست حمایت‌شده تقوی در تهران هم بازی انتخابات را 30 بر صفر به رقیب واگذار کرد. او هیچ‌گاه نپذیرفت جایگاه حقوقی‌اش به نفع اصولگرایان استفاده شده و بارها تأکید کرد که «تریبون نماز جمعه جناحی نیست». جمله‌ای که بسیاری از امامان جمعه نیز بر آن تأکید ‌می‌کنند.

تریبون

تقابل بخش چشم‌گیری از امامان جمعه با بیشتر سیاست‌های کلان فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دولت حسن روحانی، معمولا به شکل موج‌های هماهنگ بروز ‌می‌کند. از مدت‌ها پیش این شائبه ایجاد شده که رأس عمل‌گرای شورای سیاست‌گذاری، هدایت‌کننده این امواج است.

در میدانی دیگر، آنچه ظهر جمعه و صبح شنبه بر صفحه نخست رسانه‌های محافظه‌کار  ‌می‌نشیند، اغلب نشانی از انتقاد یک یا چند امام جمعه به یکی از اقدامات دولت روحانی را بر پیشانی دارد. آیا «تقابل» مورد انتقاد یاران روحانی، تقابل شبکه‌ای است که تقوی ریاست آن را برعهده دارد یا رسانه‌های همسو با تقوی، صدای بخش حا‌می ‌لیست ائتلاف اصولگرایان را برجسته ‌می‌کنند؟  «تریبون‌ها» اصطلاحی است که منتقدان درباره سخنان برخی امامان جمعه به کار ‌می‌برند. در سه سال اخیر دولتی‌ها بارها این اصطلاح را برای انتقاد از منتقدان پرنفوذشان به کار برده‌اند. پس از وداع‌ هاشمی ‌با امامت جمعه موقت تهران، در بحبوحه اعتراض‌های انتخاباتی سال 88، حلقه نفوذ ائتلافی که اکنون حامیان اصلی حسن روحانی محسوب ‌می‌شوند، در تریبون‌ها به‌شدت کاسته شده است. اصرار حسن روحانی به استفاده از تمام سخنرانی‌ها و دیدارهایش برای پاسخ به منتقدان «سامان»‌یافته، احتمالا واکنشی ناگزیر به این «شبکه-رسانه» باشد؛ روحانیونی که هم رسانه‌اند و هم به‌شدت مورد توجه مجموعه‌های رسانه‌ای همسو.

 

ستار بهشتی

ستار بهشتی مدیر روابط‌عمو‌می ‌شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در پاسخ به انتقادهای نوبخت نوشت: «سیاست ما در نهاد مقدس نماز جمعه نقد منصفانه و دفاع واقع‌بینانه» است» .

شبکه گسترده امامان جمعه که گفتمان «فهرست اصولگرایان» در رأس آن قرار دارد، با این شعار در پیشانی منتقدان محافظه کار ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان روحانی قرار دارد.

ارسال نظرات