پیام تغییر در ستاد کل نیروهای مسلح چیست؟

01 مرداد 1395
آماده‌باش فعالیت دوباره قرارگاه مرکزی آیا ایران برای جنگ آماده می‌شود؟
نيما راد -

27 سال با کمترین تغییر؛ پنج تغییر در کمتر از یک ماه. تغییر آرایش نیروها در رأس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در روزهایی صورت می‌گیرد که منازعات منطقه‌ای به اوج خود رسیده است و دست‌کم سه کشور مهم خاورمیانه درگیر جنگ هستند؛ جنگ‌هایی که علاوه بر ایجاد رقابت‌های گسترده میان قدرت‌های منطقه‌ای، پای همه قدرت‌های نظامی جهان را به منطقه باز
کرده است.
آیا تغییرات در ستاد کل، نشانه‌ای از تغییر سیاست‌ها و استراتژی‌های دفاعی ایران، برابر وضعیت امروز و سناریوهای پیش‌ِرو است؟
هشت سال جنگ با عراق و حضور، ساماندهی و نزدیک به چهار سال مشارکت در هدایتِ نبرد با گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان مسلح در عراق و سوریه، دو آزمون بزرگی است که نیروهای مسلح ایران از زمان پیروزی انقلاب تاکنون با آن مواجه بوده‌اند. پس از پایان جنگ تحمیلی در تابستان 1367 تا اوایل دهه 90 که خیزش‌های مردمی در جهان عرب به خشونتی مزمن و سپس جنگ‌هایی ویرانگر تبدیل شد، وظیفه دفاع از مرزها برعهده ارتش بود و سپاه پاسداران مسئولیت حفاظت از انقلاب را برعهده گرفت. مدیریت عملیاتی فعالیت‌های برون‌مرزی نیز به «سپاه قدس»، شاخه برون‌مرزی سپاه، سپرده شد.
با وجود تلاطم‌های گسترده دو دهه اخیر در اطراف مرزها، نیروهای نظامی ایران در موقعیت صلح قرار داشتند و بازسازی و ارتقای توان دفاعی، رزمی و لجستیکی نیروهای مسلح، اولویت اصلی ستاد کل نیروهای مسلح بود. سابقه سرلشکر فیروزآبادی در سال‌های جنگ و پس از آن و رابطه مناسب او با جریانات مختلف نظام، 27 سال کم‌حاشیه برای ستاد کل به ارمغان آورد. در این مدت بیش از همه، بومی‌سازی و ارتقای تکنولوژی‌های نظامی به‌‌ویژه توان موشکی در دستور کار مقام‌های ارشد نظامی ایران قرار گرفت؛ اما شرایط بحرانی سال‌های اخیر، لزوم نقش‌آفرینی و مداخله در معادلات خاورمیانه را گریزناپذیر کرد.

لطفا برای خواندن کامل یادداشت نسخه مکتوب را تهیه بفرمائید.

ارسال نظرات