ساختار شورای هماهنگی اطلاعات ایران چگونه است

شبکه شکار

08 آبان 1395
رو ب‌ رو -

 پس از انتخاب حسن روحانی به سمت ریاست‌جمهوری در خرداد 92 و برگزیدن محمود علوی به عنوان وزیر اطلاعات، تغییرات نسبی در سازوکار این وزارتخانه رخ داد. در میانه‌های سال 92 هم‌زمان با انتشار تصاویر گسترده جنایات داعش و اوج‌گیری تنش در منطقه موجب شد دولت یازدهم با محوریت وزارت اطلاعات تصمیم به تشکیل شورایی برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور بگیرد تا در مواقع لزوم، با هماهنگی بیشتری به رخدادهای احتمالی بپردازد. در شهریور 92، سیدمحمود علوی در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: «مقدمات تشکیل شورای هماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی آغاز شده است. ان‌شاءالله هماهنگی هرچه‌بیشتر این دستگاه‌ها باعث بهره‌بردن بیشتر جامعه شود».(ایسنا)

بر اساس تبصره ۳ ماده یک اساسنامه تشکیل وزارت اطلاعات، هریک از وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادها و نیروهای نظامی و انتظامی که در کسب اطلاعات تخصصی خود به مسائل امنیتی برخورد کنند، همچنین هرگونه اطلاعاتی که مورد تقاضای وزارت اطلاعات باشد، موظف‌اند آن اطلاعات را در اختیار وزارت اطلاعات قرار دهند. طبق ماده یک قانون تمرکز، ابلاغ اهداف و خط‌مشی و مأموریت‌های واحدهای اطلاعات و حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح در امور امنیت داخلی و خارجی نیز برعهده وزارت اطلاعات است. همچنین تصمیم‌های گرفته‌شده در شورای هماهنگی برای کلیه واحدهای اطلاعاتی و حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح لازم‌الاجراست. در ماده 2 این اساسنامه نیز آمده است: به منظور انجام مشورت‌های لازم جهت هماهنگی امور اجرائی اطلاعات، در حدود قانونی هر ارگان شورایی مرکب از مسئولین ارگان‌های زیر با عنوان «شورای هماهنگی اطلاعات» تشکیل ‌‌شود:

 وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

 وزارت کشور

 دادستانی کل کشور

 سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

 سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (سا حفا ناجا)

 سازمان حفاظت اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی ایران (سا حفا آجا)

 واحد اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی ایران

 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

 واحد اطلاعات و امنیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

از مهم‌ترین اقدامات یک سال گذشته این شورا برآورد آسیب‌ها و تهدیدات حوزه فضای مجازی، برآورد وضعیت امنیتی مناطق مختلف کشور و کشف تهدیدات اطلاعاتی در کشور بوده است.

ادامه يادداشت را در نسخه مكتوب مطالعه فرمائيد.

ارسال نظرات