قائم مقام سازمان بهزیستی در گفت و گو با رو‌به‌رو:

«مافیا»ی کودک فروشی نداریم

20 آذر 1397
رو ب‌ رو -

 می‌گویند دلیل اصلی خرید‌و‌فروش کودکان را باید از مراجع ذی‌ربط و نهادهایی پرسید که هنوز ماجرا را جدی نگرفته‌اند؛ مسئله‌ای که نوک پیکان را به سمت سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت نشانه می‌گیرد. وزارت بهداشت از این نظر که بیمارستان‌ها نظارت درستی بر ورود و خروج زنان معتاد بر بیمارستان‌ها ندارند و بهزیستی به این دلیل که فرایند لاینحل سرپرستی را ساده نمی‌کند. حبیب‌الله مسعودی‌فرید، قائم‌مقام سازمان بهزیستی کشور، در گفت‌و‌گو با «روبه‌رو» به این اتهامات پاسخ می‌دهد.

 خود سازمان بهزیستی آمار دقیقی از خریدوفروش کودکان دارد؟

خیر. بحث خریدوفروش کودکان جرم محسوب می‌شود و درباره جرائم هم قاعدتا قوه قضائیه باید آمار بدهد؛ مثلا درباره وقوع ضرب‌وشتم، عده‌ای به بیمارستان‌ها می‌روند تا روند درمان را ادامه دهند؛ اما عده‌ای هم نمی‌روند. آمار آنهایی را که به بیمارستان مراجعه می‌کنند وزارت بهداشت دارد؛ اما نمی‌تواند کل آمارِ ضرب‌وجرح را بدهد. به‌همین‌دلیل ما آمار مراجعه به خودمان را داریم؛ اما کل آماری که به بیمارستان مراجعه می‌شود و کل آمار خریدوفروش در خفای کودکان را اصلا نداریم.کاشت میلگرد در بتن

در صحبتی که با نهادهای اجتماعی شد، فعالان این حوزه باور داشتند سازمان بهزیستی از نظر حاضر‌شدن در مراکز آسیب‌دیده ضعیف عمل می‌کند؛ یعنی وقتی خبری مبنی بر معامله یک کودک به اورژانس اجتماعی داده می‌شود، تا اورژانس در محل حاضر شود و بررسی کند و بعد حکم قضائی بگیرد، دیگر کودکی برای نجات‌دادن وجود ندارد. این مسئله را چطور توجیه می‌کنید؟

ما پروتکلی را با دوستانمان طراحی کردیم؛ دو، سه جلسه با وزارت بهداشت داشتیم و نامه‌ای هم حدود چهار هفته قبل به تمامی ‌مراکز وزارت بهداشت استان‌ها زدیم که اگر مادری به بیمارستان‌ها مراجعه کرد و معتاد بود، هرچه‌سریعتر به اورژانس اجتماعی خبر بدهند و اورژانس اجتماعی هم سریع خودش را برساند. ما در پروتکل‌مان داریم مشخص می‌کنیم که به محض اعلام چنین مسئله‌ای نیروهای ما در مدت نیم ساعت خودشان را به محله برسانند. پروتکلی را با وزارت بهداشت نوشته‌ایم و مراحل به این صورت است که در همان ابتدا که زن باردار به بیمارستان مراجعه می‌کند باید پرونده مراقبت‌های دوران بارداری برایش تنظیم شود و سپس به بهزیستی خبر بدهند و همکاران ما هم باید در بیمارستان حاضر شوند و گزارش مددکاری خود را  بنویسند و نسبت به آن اقدام کنند؛ همچنین بعد از این ماجرا ما خودمان هم باید اقدامات مددکاری برای مادر کودک در نظر بگیریم. این شامل آن مواردی هم می‌شود که «ان‌جی‌او»‌ها به ما خبر می‌دهند؛ یعنی یک کارتن‌خواب زایمانی خارج از بیمارستان انجام می‌دهد و «ان‌جی‌او»ها به ما خبر می‌دهند و ما همان اقدامات را انجام می‌دهیم و دوستان ما در اورژانس اجتماعی باید در این مراکز در اولین فرصت حاضر شوند.

ادامه گفتگو در نسخه چاپي مطالعه فرمائيد.

ارسال نظرات